04.06.2021 07:34

Vltava

Zmíněný úsek Vltavy je sjízdný i pro úplné začátečníky. Jezy po trase jsou upravena na skluzavky pro lodě. Kdo se nechce klouzat může to přejít po břehu.

Vvšší Brod - zde začína naše cesta. Celá zvolená trasa je sjízdná i pro začátečníky. Délku jednotlivých úseků a tábořiště zvolíme podle okolností.

Po prvním úleku a zdolání jezu Bílý mlýn ve Vyšším Brodě už pak budete nedočkavě vyhlížet, kdy se objeví snadný jez  Herbertov. Po několika hodinách v poklidu chvíli otevřenou krajinou, chvíli pod silnicí nebo mezi lesy, se nakonec připlouvá k Rožmberkutyčícím se nad řekou. Zde se zastavíme a  vydáme se na hrad. Ráno po projetí rožmberského jezu DOLNÍ MLÝN. nás čeká splutí,koupání a plavba mezi pěknými lesy směr severozápad až po Větřní schodek a nakonec jez Konopa u snad už opravené Papouščí skály s velkým tábořištěm. Řeka stáčí na severovýchod a my se utáboříme kousek před nádherným a starobylým, nečeskými turisty a foťáky okupovaným Českým Krumlovem. Podvečerní prohlídka města, nákupy zbytečností, mlsání atd. Podle zájmu možnost návštěvu zámku, Pohádkového domu nebo Muzea loutek. a voskových figur. Tento asi dvoukilometrový úsek vám bude připadat jako průjezd Benátkami máme zde i 4 zajímavé jezy, a ze starobylého mostu si nás tradičně budou pilně fotit tlupy turistů s drahými foťáky. Mimochodem se zde natáčela část filmu „Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách“  Za Českým Krumlovem se Vltava stáčí do lesů a hájí s malebnými zákoutími a možnostmi koupání. Asi po čtyřech hodinách sjedeme jez Koruna. Zde se většinou zdržíme, děti přetahují  lodě zpět nad jez a sjíždějí si ho znovu a znovu, protože děti  už jsou vyškoleny a je to nejenom poslední jez dne, ale i celého našeho úseku. Zde doplujeme do krajiny cisterciáckého kláštera Zlatá Koruna. Dnes už jen louka, stan, teplé jídlo,studené pití a pěší prohlídka okolí. Ze Zlaté Koruny se dá jet úsekem mezi lesy a skalami, hlubokým údolím kolem zříceniny hradu Dívčí kámen. Kousek odtud se nalézá bývalé keltské sídliště. A záhadný dům. Dále zřícenina hradu Maškovec rytířů z  Pořešína a stále dál. Protože však žijeme v časové ose, tak všešchno končí. Loučíme poslední den se svými plavidly a sbalení, smutně odcházíme. Ale stálo to za to.

 

 

 

—————

Zpět